Kaugseire

Allikas: Estgis
Redaktsioon seisuga 31. jaanuar 2016, kell 20:21 kasutajalt HippL (arutelu | kaastöö) (Uus lehekülg: '<!-- =============== Category:Mõisted tuleb lisada selleks, et mõiste kuvataks esilehe alfabeerilises loetelus =============== --> Category:Mõisted === Mõiste === Andmete...')

(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)

Mõiste[muuda]

Andmete saamise viis otsese kontaktita, kasutades Maa pinnalt peegelduva elektromagnetkiirguse mõõtmist. Kiirgust mõõtev seade (sensor) võib olla kinnitatud kas Maa tehiskaaslasele (satelliitseire), lennukile või õhupallile (aeroseire), või asuda näiteks tornis.
Passiivse seire puhul kasutatakse loodusliku kiirguse peegeldumist, aktiivse tehnoloogia puhul saadetakse ise välja signaal ja mõõdetakse selle tagasipeegeldumist. Kasutatakse nii nähtava valguse vahemikku, lähisinfra- ja infrapunast, aga ka veel pikema laienpikkusega kiirgusi. Enamasti kombineeritakse informatiivsuse suurendamiseks erinevate lainepikkuse vahemike kujutisi.
Klassikalise seire puhul oli salvestamise tehnoloogia analoogfotograafiline, kaasajal on enamasti tegu digitaalse skaneerimisega, mille tulemuseks on Maa pinna peegeldumisomaduste rasterkujutis - aerofoto või satelliitkujutis.
Ortofoto on aerofoto teisendus niisuguseks, nagu oleks iga Maa pinna punkti "pildistatud" otse ülevalt.

Viited[muuda]

Vaata ka[muuda]

Kaugseire


Artikli litsenseerimise eritingimused[muuda]

Autor: TÜ geograafia osakond. Autorile viitamine + Mitteäriline eesmärk + Jagamine samadel tingimustel 3.0 Eesti (CC BY-NC-SA 3.0 EE)